Workshop

Výzkumná data a dizertace (workshop)

Akademické knihovny a management výzkumných dat, která vytváří studenti doktorských programů

Workshop povede Joachim Schöpfel, University of Lille (France).

Místo a čas:

  • Národní technická knihovna (PC 03)
  • 18. října 2017, 13:00 – 17:00

Další informace

  • Typ akce: workshop
  • Délka: 4 hodiny
  • Jazyk: angličtina
  • Určeno zejména pro: vysokoškolské knihovníky a další zájemce
  • Počet účastníků: 30

Počítače pro účastníky budou zajištěny.

Abstrakt

Co vlastně víme o potřebách a chování Ph.D. studentů ohledně výzkumných dat, zejména v oblasti společenských a humanitních věd? Jak mohou akademické knihovny zlepšit management výzkumných dat (RDM) u Ph.D. studentů? Jak mohou přispívat ke správě, ochraně a sdílení výzkumných dat, které jsou součástí elektronických dizertací? Které cíle jsou reálné? Workshop poskytne úvod a základní přehled o dané problematice a pomůže k lepšímu porozumění RDM jako výzvy pro akademické knihovny. V průběhu workshopu budou popsány různé RDM projekty uskutečněné v kampusu sociálních a humanitních věd Univerzity v Lille, zejména v rámci doktorského vzdělávacího programu. Dále bude popsán rozvoj infrastruktury RDM pro uchovávání, ochranu a sdílení výzkumných dat spojených s dizertacemi. Velká část workshopu bude věnována diskusi o místních iniciativách, projektech a také otázkám účastníků.

Lektor

Joachim Schöpfel vyučuje na Univerzitě v Lille knihovnictví a informační vědu, je ředitelem Francouzského reprodukčního střediska pro disertační práce (ANRT) a členem výzkumné laboratoře GERiiCO (pro kulturu, komunikaci, informace a dokumenty). V letech 1999 – 2008 byl manažerem vědecké knihovny Institutu pro vědecké a technické informace (INIST) a v letech 2009 – 2012 vedoucím oddělení pro informační a dokumentační vědu na Univerzitě v Lille. Je členem francouzské vládní komise pro otevřený přístup, dále členem představenstva mezinárodní organizace NDLTD a GreyNet. Vyučuje marketing knihoven, audit, intelektuální vlastnictví a informační vědu. Také je autorem více než 150 příspěvků a článků z oblasti vědeckých informací a vědecké komunikace, zaměřuje se zejména na otevřený přístup a šedou literaturu, výzkumná data a dizertace a akademické knihovny.

Adresa a kontakty lektora:
University of Lille Social Sciences and Humanities
ANRT - GERiiCO laboratory
BP 60149
59653 Villeneuve d’Ascq Cedex
France
joachim.schopfel@univ-lille3.fr
Tel ++33 (0)320 41 73 29

Tento workshop je založený na výzkumu finančně podpořeném Maison Européenne des Sciences Humaines et Sociales (MESHS) a Conseil Régional Hauts-de-France, Lille (Francie).

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání.

Vyhledávání v NUŠL

najdete na adrese www.nusl.cz .

Novinky a zajímavosti z oblasti šedé literatury a repozitářů sdílíme také na Facebooku:

Provozovatelem NUŠL je Národní technická knihovna v Praze.
NTK