GreyLit Tutorials

01. leden 2015

Navštivte nový výukový portál o šedé literatuře v angličtině. Web a informační materiály vznikly v rámci spolupráce Pratt Institute School of Information and Library v USA a GreyNetu. Můžete vyplnit dotazník a dát autorům zpětnou vazbu.

Dokončili jsme už i sborník z konference ve formátu PDF. Můžete tedy prohlížet jednotlivé příspěvky a prezentace online, nebo prohlížet či stáhnout sborník ve formátu PDF. Sborník je vystaven také na anglickém webu.

Archiv aktualit 2014

31. prosinec 2014

 • Videa přednášek ze 7. ročníku Konference o šedé literatuře a repozitářích

najdete nově v záznamech jednotlivých příspěvků v repozitáři NUŠL. Videa jsou ve formátu MP4.

 • 8. ročník Konference o šedé literatuře a repozitářích

se bude konat 21. října 2015 v Národní technické knihovně v Praze.

 • Materiály z Konference o šedé literatuře a repozitářích

Na webu konference si můžete prohlédnout několik fotografií a evaluaci letošního ročníku. V repozitáři NUŠL najdete všechny prezentace z konference. Časem přibudou ještě videozáznamy z přednášek a plné texty příspěvků. V časopise Ikaros vyšla také zpráva z letošní konference.

 • Mezinárodní konference GL 16

Blíží se termín Mezinárodní konference o šedé literatuře GL 16. Letos ve Washingtonu, 8. - 9. prosince. V programu najdete i české příspěvky.

 • Konference o šedé literatuře a repozitářích

Do konce příštího týdne (19. 10. 2014) je možné se přihlásit na Konferenci o šedé literatuře a repozitářích. Čeká vás zajímavý program, přednášející z ČR i ze zahraničí.

 • Nový název semináře

Každoroční Seminář ke zpřístupňování šedé literatury dostal nové jméno - od letošního roku se bude akce konat pod názvem Konference o šedé literatuře a repozitářích. Téma, zaměření i číslování ročníků zůstává stejné. Více na webu konference.

 • Nový postup certifikace metodik Ministerstva kultury

Podle nového postupu certifikace metodiky, vydaným Ministerstvem kultury v srpnu 2014, je jednou z podmínek certifikace vložení metodiky do NUŠL. Pokud se tento nový postup dotýká vaší instituce, neváhejte se nám ozvat, rádi poradíme a zpřístupníme vaši metodiku v NUŠL. Výhodou uložení v NUŠL je trvalá archivace a dlouhodobá ochrana dokumentu a snadná vyhledatelnost. Na dokumenty uložené v NUŠL můžete také odkazovat, odkud budete potřebovat.

 • Abstrakty příspěvků na Mezinárodní konferenci o šedé literatuře online

Záznamy příspěvků i s abstrakty, které zazní na Mezinárodní konferenci o šedé literatuře GL 16 v prosinci jsou dostupné online v repozitáři GreyGuide.

 • Registrace na Seminář ke zpřístupňování šedé literatury spuštěna!

Letošní ročník semináře se bude konat ve středu 22. října v Národní technické knihovně. Seminář je zdarma, nutná je pouze registrace prostřednictvím online formuláře do 19. října. Více informací na stránce semináře.

Odteď je možné sdílet odkazy na záznamy v NUŠL prostřednictvím sociálních sítí. Jednoduchým stisknutím tlačítka můžete sdílet záznamy na Facebooku, Twitteru a dalších. Pokud byste stáli o přidání jiné sítě, dejte nám vědět na email nusl@techlib.cz.

 • Program Semináře ke zpřístupňování šedé literatury 2014

Na webu letošního ročníku semináře je vystaven předběžný program semináře. Pokud Vás zajímá šedá literatura, příklady práce se šedou literaturou ze zahraniční nebo tradiční přednášky právníků, přijďte 22. října do Národní technické knihovny.

 • Kolekce neziskových organizací se rozrůstá

Spolupracovat s NUŠL začaly další dvě neziskové organizace - Fairtrade Česko a Slovensko a Česká asociace paraplegiků.

 • Nové spolupracující instituce

Do partnerské sítě NUŠL se nově zapojily neziskové organizace Gender Studies a Iuridicum Remedium.

 • GreyNet Newsletter

Vyšel nový čtrtletník společnosti Greynet. Najdete v něm třeba program mezinárodní konference k šedé literatuře, která se bude konat 8. a 9. prosince ve Washingtonu, s českou účastí! Více v samotném newsletteru.

 • Deklarace z Pisy

Za spolupráce odborníků na šedou literaturu z celého světa a společnosti Greynet vznikla Deklarace z Pisy - Pisa Declaration on Policy Development for Grey Literature Resources. Tato deklarace uvádí několik doporučení ke shromažďování a zpřístupňování šedé literatury. Deklaraci najdete zde, můžete i vyjádřit souhlas a podporu svým podpisem.

 • Manuál k vyhledávání v NUŠL

Vzhledem k nové grafické podobě vyhledávacího rozhraní NUŠL jsme pro vás upravili také manuál, který obsahuje základní informace o NUŠL a návod na vyhledávání. Manuál najdete v sekci těchto stránek "O službě" nebo zde.

 • Centrální rozhraní NUŠL v novém kabátě

Vyhledávací rozhraní Národního úložiště šedé literatury dostalo novou grafickou podobu. Navštivte adresu www.nusl.cz. a vyzkoušejte barevně šedou literaturu.

 • Nové spolupracující instituce

Do partnerské sítě NUŠL nyní patří i Jihomoravské muzeum ve Znojmě a společnost Agritec.

 • Streaming ze semináře Grey Literature and Policy Development

Stream semináře

7. dubna 2014 se v budově CNR, National Research Council v italské Pise koná seminář s názvem Grey Literature and Policy Development. Odborníci z Francie, Rakouska, Řecka, Itálie, UK, Polska a Nizozemí budou přednášet o šedé literatuře v souvislosti s open access, open data a open science. Více informací na webu Greynetu.

 • Výzva k přihlášení odborných příspěvků na 7. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

Národní technická knihovna pořádá 22. října 7. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury. Rádi bychom vyzvali všechny zájemce k přihlášení odborných příspěvků na tento seminář. Více informací včetně formuláře pro přihlášení příspěvků najdete na stránce semináře. Návrhy na příspěvky je možné podávat do 16. května 2014.

 • Kdo pracuje se šedou literaturou ve světě?

Na webu Mezinárodní společnosti pro šedou literaturu Greynet můžete zjistit, jaké organizace a jednotliví odborníci pracují se šedou literaturou ve světě. International Directory of Organizations in Grey Literature obsahuje seznam institucí, které řeší problematiku šedé literatury, adresář WHOIS in the field of Grey Literature pak seznam odborníků na šedou literaturu.

 • GL 16 - Call for Papers

Zájemci, kteří by letos chtěli přednášet na Mezinárodní konference k šedé literatuře mohou do 11. dubna 2014 zasílat abstrakty příspěvku v angličtině. Více informací na webu GL 16.

 • GL 16 - Sixteenth International Conference on Grey Literature

Letošní ročník Mezinárodní konference k šedé literatuře se bude konat 8. a 9. prosince 2014 v Kongresové knihovně ve Washingtonu USA. Letošní ročník nese název Grey Literature Lobby: Engines and Requesters for Change. Více informací na webu GL 16.

 • Zahraniční seminář k šedé literatuře

7. dubna 2014 se v budově CNR, National Research Council v italské Pise koná seminář s názvem Grey Literature and Policy Development. Odborníci z Francie, Rakouska, Řecka, Itálie, UK, Polska a Nizozemí budou přednášet o šedé literatuře v souvislosti s open access, open data a open science. Více informací na webu Greynetu.

 • Státní úřad pro jadernou bezpečnost je novou spolupracující institucí v partnerské síti NUŠL.

Archiv aktualit 2013

31. prosinec 2013

 • 7. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

Další ročník semináře se bude konat 22. října 2014 v Ballingově sále v Národní technické knihovně.

 • GL 15 online stream

2. a 3. prosince je možné sledovat online stream z 15th International conference on Grey Literature.

 • Seminář Creative Commons 4.0

14. listopadu se v Národní technické knihovně koná seminář, na kterém bude představena nová verze veřejných licencí Creative Commons. Zazní ale i základní informace o veřejných licencích a možnostech jejich využití. Účast na semináři je zdarma, stačí se zaregistrovat. Více informací a registrační formulář najdete zde.

 • Sborník z 6. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

Prezentace a příspěvky z 6. ročníku semináře (23. 10. 2013 v NTK v Praze) najdete zde.

 • Záznamy VŠKP z Univerzity Palackého v Olomouci v NUŠL

Univerzita Palackého v Olomouci se připojila k partnerské síti NUŠL. Záznamy VŠKP z UPOL od roku 2010 jsou vyhledatelné prostřednictvím Centrálního rozhraní NUŠL.

 • 6. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

Registrace na 6. ročník semináře (23. 10. 2013 v NTK v Praze) stále trvá, až do 20. října. Věříme, že vás zaujme program.

 • Blok o veřejných licencích Creative Commons na Muzejní noci v NTK

Letošní Noc v knihovně v NTK přinese krom jiného programu také informační blok o veřejných licencí Creative Commons. Pokud vás toto téma zajímá, navštivte NTK tuto sobotu 14. září, informační blok bude probíhat na 3. NP od 19:00 do 23:30. Celý program Noci v knihovně najdete na webu NTK.

 • 6. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

Registrace na 6. ročník semináře (23. 10. 2013 v NTK v Praze) již byla spuštěna. Program i odkaz na přihlašovací formulář najdete zde. Účast na semináři je zdarma.

 • GreyGuide

Pokud máte zájem o šedou literauru, nebo s ní přímo pracujete, můžete navšívit GreyGuide - online forum a repozitář, který zachycuje praktické informace, pokyny a metody z oblasti zpracování šedé literatury.

 • Manuál k vyhledávání v NUŠL

Pro stávající, ale hlavně nové uživatele NUŠL je připraven manuál ve formě prezentace, který objasní, co je NUŠL a jak v něm hledat. Manuál si můžete prohlédnout nebo stáhnout na Slideshare nebo v repozitáři NTK. Brzy bude umístěn i v nápovědě ve vyhledávacím rozhraní NUŠL.

 • Workshop na téma "šedá literatura a právní problematika" v Amsterdamu

Workshop s názvem "Grey Literature and Information Rights: On Law and Practice" se bude letos konat v Amsterdamu 14. listopadu 2013. Tato akce je určena knihovníkům, archivářům, informačním profesionálům i vydavatelům. Více informací najdete zde.

 • Nové spolupracující instituce

Od nového roku se do partnerské sítě NUŠL zapojily Severočeské muzeum v Liberci, společnost Agrotest fyto, Památník národního písemnictví v Praze a Národní technické muzeum.

 • Zajímají vás veřejné licence a právní problematika elektronického publikování?

Pak by vás mohla zaujmout následující publikace, které se tomuto tématu věnuje: Veřejné licence v České republice .

 • Výzva k přihlášení odborných příspěvků na 6. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

Národní technická knihovna pořádá 23. října již 6. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury. Rádi bychom vyzvali všechny zájemce k přihlášení odborných příspěvků na tento seminář. Více informací včetně formuláře pro přihlášení příspěvků najdete na stránce semináře. Návrhy na příspěvky je možné podávat do 17. května 2013.

 • Call for papers - GL 15

Do 8. dubna 2013 je možné podat návrh na odborný příspěvek na 15. ročník Mezinárodní konference o šedé literatuře (Fifteenth International Conference on Grey Literature), která se bude konat 2. - 3. prosince 2013 v Bratislavě. Více informací najdete zde

 • Obsah repozitáře NUŠL je nyní možné prohledávat i prostřednictvím vyhledavače Summon na stránkách NTK

Zájemci o veškeré informační zdroje, které nabízí Národní technická knihovna, mohou vyhledávat pomocí jednotného vyhledavače Summon NTK. Vyhledávat zde tedy můžete i záznamy a dokumenty z repozitáře NUŠL.

 • Nové spolupracující instituce

Na přelomu roku se připojily k partnerské síti NUŠL dvě nové instituce - Uměleckoprůmyslové museum a Moravská galerie v Brně.

Archiv aktualit 2012

31. prosinec 2012

 • Nové spolupracující instituce

V listopadu se do partnerské sítě NUŠL připojily další nové instituce - Moravská zemská knihovna, Parlamentní institut, Chmelařský institut, Vysoká škola finanční a správní a Muzeum Brněnska.

 • Nové přírůstky v NUŠL

Novou spolupracující institucí se stala Česká zemědělská univerzita, záznamy vysokoškolských kvalifikačních prací si můžete prohlédnout v Centrálním rohraní NUŠL v kategorii Školství.

 • Sborník z 5. ročníku Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

5. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury máme za sebou, seminář navštívilo 136 účastníků. Sborník ze semináře, obsahující prezenatace v češtině a angličtině a plné texty příspěvků, je dostupný zde. Videa z jednotlivých přednášek budou brzy dostupná v repozitáři NUŠL, o jejich zpřístupnění budeme informovat.

 • Nové spolupracující instituce

Do partnerské sítě NUŠL se nedávno nově zapojily dvě instituce - Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky a Ministerstvo spravedlnosti. Významně se také rozšířila sbírka dokumentů v kolekci České národní banky. Vyhledávat můžete zde.

 • Dokumenty v NUŠL jsou nyní přímo dostupné také uživatelům mezinárodní databáze BASE.

Tato databáze, spravovaná univerzitní knihovnou v Bielefeldu shromažďuje otevřené zdroje především z akademické sféry, patří mezi největší na světě (v současnosti nabízí přístup k více než 36 milionům dokumentů). Více informací o BASE najdete zde, vyhledávání je k dispozici zde.

Jedná se o velmi široce podporovaný formát, bibliografická data lze následně importovat do mnoha citačních manažerů, např. Zotero, Endnote (včetně online verze Endnote Web), Mendeley, RefWorks a dalších. Uživatelé Zotera mají možnost přidat záznam z repozitáře do své databáze také obvyklým způsobem - jedním kliknutím na ikonku v adresním řádku. Pokud službu Zotero ještě neznáte, základní informace najdete zde.

 • Registrace na 5. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

23. října 2012 se v Národní technické knihovně uskuteční 5. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury. Registrace je možná od 10. září do 22. října. Registrační formulář najdete zde. K dispozici je i podrobný [program](http://repozitar.techlib.cz/record/698/files/idr-698_1.pdf). Těšit se můžete na příspěvky českých i zahraničních přednášejících, v programu je zařazena i panelová diskuse expertů. Více o semináři se dozvíte na našich stránkách v sekci Semináře.

 • Prezentace o databázi NUŠL na 36. semináři knihovníků AMG ČR

4. - 6. září 2012 se uskuteční ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti 36. seminář knihovníků AMG ČR, na kterém bude představeno Národní úložiště šedé literatury a možnosti spolepráce s NUŠL. Prezentace "Národní úložiště šedé literatury a možnosti jeho využití pro česká muzea a galerie" zazní v rámci odpoledního programu 4. září. Podrobný program je dostupný zde.

 • Další univerzity spolupracují s NUŠL

Nově jsou v Centrálním rozhraní NUŠL dostupné záznamy vysokoškolských kvalifikačních prací z Technické univerzity v Liberci a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Vyhledávat můžete zde.

 • Lokální instalace Invenia - verze 1.0.1

Zcela nově je připravená ke stažení lokální instalace systému Invenio - verze 1.0.1. Instalační skript a informace o lokální instalaci jsou k dispozici zde.

 • Nové spolupracující instituce

Nově v NUŠL najdete záznamy šedé literatury z Ministerstva životního prostředí, Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí a Literární akademie. V blízké době se objeví i další záznamy z institucí, které v poslední době uzavřely spolupráci s NUŠL - Ministerstvo obrany a tyto soukromé vysoké školy: Vysoká škola evropských a regionálních studií, Prague College a Architectural Institute in Prague.

 • Nové přírůstky v NUŠL

Nově v NUŠL najdete záznamy grantových zpráv Národní lékařské knihovny a záznamy vysokoškolských kvalifikačních prací Vysoké školy báňské v Ostravě. Prohlédnout si je můžete v Centrálním rohraní NUŠL.

 • Workshop Grey Literature and Information Ethics

GreyNet a společnost InfoEthics UK pořádají 6. září 2012 v Oxfordu workshop s názvem Grey Literature and Information Ethics. Workshop bude zaměřený na jednak na šedou literaturu, jednak na vyjasnění principů informační etiky a jejího vlivu na práci s šedou literaturou. Více v GreyNet Newsletter.

 • NUŠL a OpenSearch

Hledání v Digitálním repozitáři NUŠL je nyní o něco jednodušší díky OpenSearch - vyhledávání z adresního řádku vašeho prohlížeče! Stačí si ve Firefoxu přidat http://invenio.nusl.cz/ do nabídky vyhledávačů nebo v Google Chrome napsat prvních pár písmen + TAB a hledáte!

 • Předběžný program Semináře ke zpřístupňování šedé literatury 2012

V sekci Semináře je nově vystaven předběžný program 5. ročníku Semináře ke zpřístupňování šedé literatury, který se bude konat 23. 10. 2012 v Ballingově sále Národní technické knihovny v Praze. Více informací o semináři a pogramu zde.

 • GreyWorks 2012

31. srpna 2012 se uskuteční v Národní knihovně Nizozemska v Hágu 4. ročník letního workshopu k šedé literatuře. GreyWorks 2012 jsou zaměřeny na informační profesionály a odborníky z oblasti politiky rozvoje, řízení sbírek, produkce, vydávání, výzkumu a vzdělávání v šedé literatuře. Workshop se bude věnovat současným výzkumným iniciativám a přehodnotí stávající strategie. Více informací a přihlášku naleznete zde.

 • Workshop k šedé literatuře na konfernci LIDA 2012

18. - 22. června 2012 se uskuteční v chorvatském Zadaru již 12. ročník konference LIDA 2012, která je věnovaná knihovnám v digitálním světě. Na konferenci proběhne workshop na téma šedé literatury "Grey Literature from hidden to visible" a bude prezentován poster, který představí první verzi slovníku typů šedé literatury "A linked-data vocabulary of grey literature document types: Version 1.0". Deatilní program je dostupný zde.

 • The Grey Journal

V letním vydání časopisu The Grey Journal vychází článek Audit DRAMBORA for trustworthy repositories: A Study Dealing with the Digital Repository of Grey Literature.

Otevřená registrace na 14. ročník mezinárodní konference o šedé litertauře (GL14 - Fourteenth International Conference on Grey Literature). Letošní ročník je zaměřený na inovace prostřednictvím šedé literatury a bude se konat 29. - 30. listopadu 2012 v National Research Council, CNR v Římě.

 • Prezentace OpenGrey na konferenci INFORUM 2012

22. - 24. května 2012 proběhne již 18. ročník konference INFORUM 2012 o profesionálních informačních zdrojích. Prezentace evropské databáze OpenGreya její spolupráce s NUŠL bude prezentována v sekci Přístup k informacím: Otevřeno. Deatilní program je dostupný zde.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Výzkumný ústav potravinářský Praha, v.v.i.

Novou spolupracující institucí je Výzkumný ústav potravinářský, který bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat šedou literaturu do Digitálního repozitáře NUŠL.

 • Prezentace o databázi NUŠL na semináři Elektronické služby knihoven II

24. a 25. dubna 2012 se uskuteční v Technologickém inovačním centru ve Zlíně seminář Elektronické služby knihoven II, na kterém budou představeny trendy a možnosti v poskytování elktronických služeb knihoven. Seminář pořádá Krajská knihovna Františka Bartoše a Moravská zemská knihovna. Prezentace o databázi NUŠL "Národní úložiště šedé literatury – zdroj pro vyhledávání obtížně dostupných dokumentů" zazní v rámci odpoledního programu 24. dubna. Podrobný program je dostupný zde.

 • Prezentace o databázi NUŠL na odborném semináři České databáze (nejen v knihovnách)

17. dubna 2012 se uskuteční ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové odborný seminář České databáze (nejen v knihovnách), na kterém budou představeny české databáze budované v knihovnách a dalších institucích. Prezentace o databázi NUŠL "Vyhledávání v české šedé literautře" zazní v rámci odpoledního programu v sekci Databáze odborných a vysokoškolských knihoven. Podrobný program je dostupný zde.

 • Prezentace OpenGrey na konferenci Digitálná knižnica 2012

16. - 18. dubna 2012 proběhne již šestý ročník konference Digitálná knižnica 2012 se zaměřením na ukládání a zpřístupnění vědeckého a vzdělávacího digitálního obsahu. Prezentace evropské databáze OpenGreya její spolupráce s NUŠL bude prezentována v sekci Aktuální trendy v budování digitálnych knižníc. Deatilní program je dostupný zde.

 • Nový vzhled digitálního repozitáře NUŠL

Od velikonoc 2012 má digitální repozitář NUŠL nový vzhled. Věříme, že přispěje k příjemné a efektivní práci s šedou literaturou. Podívejte se sami http://invenio.nusl.cz.

 • České vysoké učení technické v Praze v Centrálním rozhraní NUŠL

Od března 2012 jsou uživatelům v Centrálním rozhraní NUŠL k dispozici data o vysokoškolských kvalifikačních pracích z Českého vysokého učení technického v Praze . Podívejte se přímo do Centrálního rozhraní NUŠL.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Mendelova univerzita v Brně

Od 27. 2. 2012 je možné v NUŠL vyhledávat ve více jak deseti tisících záznamů Mendelovy univerzity v Brně.

V rámci projektu NUŠL vznikla certifikovaná metodika, která popisuje postup zpracování, dlouhodobého uchování a zpřístupňování šedé literatury v České republice. Metodika poskytuje postupy a legislativní rámec pro budování lokálních digitálních repozitářů tak, aby zajistili dlouhodobé uchování a zpřístupnění digitálních dat a aby jejich repozitáře splňovaly standardy potřebné pro národní i mezinárodní integraci.

 • Možnost exportu do EndNote v Digitálním repozitáři NUŠL

Nově je v CDS Inveniu možné exportovat bibliografické údaje do citačního manageru EndNote, který umožňuje správu citací a elektronických dokumentů. Více informací o EndNote naleznete zde.

Do 12. dubna 2012 je možné podávat příspěvky na 14. ročník mezinárodní konference o šedé litertauře (GL14 - Fourteenth International Conference on Grey Literature), která se bude konat 29. - 30. listopadu 2012 v National Research Council, CNR v Římě.

 • NUŠL součástí Ranking Web of World Repositories

Dvakrát ročně Cybermetrics Lab vytváří celosvětový žebříček hodnocení repozitářů Ranking Web of World Repositories. V lednovém hodnocení 2012 je mezi hodnocenými Top Portalszahrnuto poprvé Národní úložiště šedé literatury.

 • Změna koordinátora partnerské sítě NUŠL

Od 1. 2. 2012 je novou koordinátorkou partnerské sitě NUŠL Mgr. Hana Vyčítalová (kontaktní údaje: hana.vycitalova@techlib.cz a tel. 232 002 537).

 • Školení v systému CDS Invenio pro partnerské instituce

16. 1. 2012 se ve školícím centru Národní technické knihovny uskuteční školení v systému CDS Invenio, které je učeno pro nové partnerské instituce. Více informací zde.

 • Změna správce systému Digitálního repozitáře NUŠL

6. 1. 2012 Novým správcem Digitálního repozitáře NUŠL v systému CDS Invenio v NTK je Bc. Anna Motejlková.

Archiv aktualit 2011

31. prosinec 2011

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Národní informační a poradenské středisko pro kulturu

20. 12. 2011 byla uzavřena spolupráce s Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu, které bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat šedou literaturu do Digitálního repozitáře NUŠL.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Ústav pro studium totalitních režimů

16. 12. 2011 byla uzavřena spolupráce s Ústavem pro studium totalitních režimů, která bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat šedou literaturu do Digitálního repozitáře NUŠL.

 • NOVINKA: CDS Invenio jako institucionální repozitář - vyzkušejte!

12. 12. 2011 byla vystavena nová instalace systému CDS Invenio pro lokální repozitář, kterou si může každý volně zdarma stáhnout z http://invenio-software.org/wiki/Installation/Download. Pro zájemce je připraven instalační skript. Navíc provede i základní nastavení CDS Invenia, takže je možné jej ihned používat. Instalaci je teoreticky možno provádět pod jakýmkoli operačním systémem linuxového typu, který jako správce softwarových balíčků používá Advanced Packaging Tool (apt, apt-get). Více informací a návod k instalaci najdete v oddílu Software nebo můžete psát na admin.invenio@techlib.cz.

 • Thirteenth International Conference on Grey Literature GL13

5. - 6. 12. 2011 se uskuteční 13. ročník mezinárodní konference o šedé literatuře GL13. Letošním tématem je From Social Networking to Wealth Creation. Konference se bude konat v Library of Congress, Washington. Více o konferenci zde.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.

2. 12. 2011 byla uzavřena spolupráce s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v.v.i., která bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat šedou literaturu do Digitálního repozitáře NUŠL.

 • NUŠL na konferenci Archivy, knihovny a muzea v digitálním světě 2011

30. 11. - 1. 12. 2011 se uskutečnila v Národním archivu ČR 12. konference Archivy, knihovny a muzea v digitálním světě 2011. V odpoledním programu 30. 11. 2011 zazněl příspěvek Mgr. Ivety Fürstové s názvem Význam šedé literatury a přínos NUŠL pro česká muzea. Prezentace zde.

 • Evaluace 4. ročníku Semináře ke zpřístupňování šedé literatury 2011

7. 11. 2011 byla v oddílu Semináře vystavena evaluace 4. ročníku Semináře ke zpřístupňování šedé literatury, který se konal 25. 10. 2011 v Ballingově sále v NTK. Více informací naleznete v oddílu Semináře a prezenatace jsou k dispozici v oddílu Sborníky ze semináře.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Centrum pro studium vysokého školství, v.v.i.

24. 10. 2011 byla uzavřena spolupráce s Centrem pro výzkum vysokého školství, v.v.i., která bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat šedou literaturu do Digitálního repozitáře NUŠL.

 • Univerzita Karlova v Centrálním rozhraní NUŠL

Od října 2011 jsou uživatelům v Centrálním rozhraní NUŠL k dispozici data o vysokoškolských kvalifikačních pracích z Univerzity Karlovy v Praze. Podívejte se přímo do Centrálního rozhraní NUŠL.

 • OpenGrey - kde získáte více informací?

25. 10. 2011 se účastníci 4.ročníku Semináře ke zpřístupňování šedé literatury mohou těšit na příspěvek Christiane Stock z francouzského INISTu, která blíže představí mezinárodní databázi šedé literatury OpenGrey. Informace o OpenGrey, s níž NUŠL velmi úzce spolupracuje a v současné době testuje připojení NUŠL do OpenGrey, můžete nelézt na webu http://www.opengrey.eu/.

 • Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích v Centrálním rozhraní NUŠL

Od září 2011 jsou uživatelům v Centrálním rozhraní NUŠL k dispozici data o vysokoškolských kvalifikačních pracích z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Podívejte se přímo do Centrálního rozhraní NUŠL.

 • Registrace na Seminář ke zpřístupňování šedé literatury

15. 8. 2011 byla spuštěna registrace na 4. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury, který se bude konat 25. 10. 2011 v Ballingově sále v NTK. Registrační poplatek se neplatí, nutná je pouze registrace od 15. 8. do 24. 10. 2011 prostřednictvím registračního formuláře. Program semináře naleznete zde.

1. 8. 2011 byl na stránkách projektu NUŠL v oddílu Jak spolupracovat vystaven dokument, který si klade za cíl poskytnout základní informace o tom, jaké právní podmínky musí šedá literatura splňovat, aby mohla být zařazena do NUŠL. Celý text ke stažení zde.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Západočeské muzeum v Plzni

4. 7. 2011 byla uzavřena spolupráce s Západočeským muzeem v Plzni, která bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat šedou literaturu do Digitálního repozitáře NUŠL.

 • Univerzita Pardubice v Centrálním rozhraní NUŠL

Od počátku července 2011 jsou uživatelům v Centrálním rozhraní NUŠL k dispozici data o vysokoškolských kvalifikačních pracích z Univerzity Pardubice. Podívejte se přímo do Centrálního rozhraní NUŠL.

 • Předběžný program Semináře ke zpřístupňování šedé literatury 2011

1. 7. 2011 byl v oddílu Semináře vystaven předběžný program semináře 4. ročníku Semináře ke zpřístupňování šedé literatury, který se bude konat 25. 10. 2011 v Ballingově sále v NTK. Více informací zde.

 • Příspěvek o NUŠL vyšel v časopise Veřejná správa

30. 6. 2011 vyšel časopise Veřejná správa 13/2011 příspěvek Mgr. Ivety Fürstové s názvem Národní úložiště šedé literatury, který pojednává o možnosti sběru, archivace a zpřístupnění šedé literatury z oblasti veřejné správy v NUŠL.

 • Novým partnerem NUŠL je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

21. 6. 2011 byla uzavřena spolupráce s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, která bude využívat 2.variantu spolupráce a předávat metadata o vysokoškolských kvalifikačních pracích do Digitálního repozitáře NUŠL. V současné době probíhá testování možnosti harvestování dat přes OAI-PMH a následně budou data zveřejněna v Centrálním rozhraní NUŠL.

 • Systém CDS Invenio v nové verzi 1.0

1. 6. 2011 byl systém CDS Invenio používaný pro Digitální repozitář NUŠL převeden z verze 0.99.1 na novou verzi 1.0rc0. Nová verze využívá moderní technologie, např. mod_wsgi či JQuery. Vyznačuje se vylepšeným indexováním (indexují se i páry slov), správou souborů i záznamů, větší stabilitou a celou řadou nových funkcí.

 • Partnerská síť NUŠL na konferenci INFORUM 2011

24. - 26. 5. 2011 se uskuteční na Vysoké škole ekonomické v Praze 17. ročník konference o profesionálních informačních zdrojích INFORUM 2011. V dopoledním programu 25. 5. 2011 zazní v sekci Metody hodnocení výsledků vědy a zpřístupňování informací příspěvek Mgr. Ivety Fürstové s názvem Partnerská síť Národního úložiště šedé literatury. K dispozici je prezentace a příspěvek.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.

4. 5. 2011 byla uzavřena spolupráce s Astronomický ústav AV ČR, v.v.i., který bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat dokumenty šedé literatury do Digitálního repozitáře NUŠL přes systém ASEP, který spravuje Knihovna AV ČR. Více informací o spolupráci s pracovišti AV ČR.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i.

21. 4. 2011 byla uzavřena spolupráce s Ústavem fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i., který bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat dokumenty šedé literatury do Digitálního repozitáře NUŠL přes systém ASEP, který spravuje Knihovna AV ČR. Více informací o spolupráci s pracovišti AV ČR.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i.

12. 4. 2011 byla uzavřena spolupráce s Ústavem termomechaniky AV ČR, v.v.i., který bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat dokumenty šedé literatury do Digitálního repozitáře NUŠL přes systém ASEP, který spravuje Knihovna AV ČR. Více informací o spolupráci s pracovišti AV ČR.

 • Schůzka signatářů memoranda o porozumění SCOAP3

Začátkem roku 2011 se ve švýcarském CERN uskutečnila schůzka signatářů memoranda o porozumění SCOAP3, mezi nimiž je také Národní technická knihovna. Ta memorandum podepsala v dubnu roku 2010. Konsorcium SCOAP3 si dalo za cíl rozvoj publikování pod open access a rozvoj otevřených repozitářů, vhodných pro ukládání preprintů a výsledků zkoumání ze zmíněné oblasti fyziky částic. Více informací naleznete na stránkách SCOAP3

 • Thirteenth International Conference on Grey Literature

Do 10. dubna je možné podat příspěvěk na 13. ročník mezinárodní konference o šedé literatuře, jejímž letošním tématem je From Social Networking to Wealth Creation. Konference se bude konat v Library of Congress, Washington 5. a 6. prosince 2011. Více o konferenci a k podání příspěvku naleznete zde.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Centrum výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i.

5. 4. 2011 byla uzavřena spolupráce s Centrem výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i., které bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat dokumenty šedé literatury do Digitálního repozitáře NUŠL přes systém ASEP, který spravuje Knihovna AV ČR. Více informací o spolupráci s pracovišti AV ČR.

 • Vkládání digitálních dokumentů šedé literatury do NUŠL přes systém ASEP

1. 4. 2011 zpřístupnila Knihovna AV ČR vkládání digitálních dokumentů přes systém ASEP. Zpracovatelé ASEP z pracovišť AV ČR nyní mohou vkládat ZPRÁVY. Více informací o spolupráci NUŠL s Knihovnou AV ČR přes systém ASEP.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Matematický ústav AV ČR, v.v.i.

16. 3. 2011 byla uzavřena spolupráce s Matematickým ústavem AV ČR, v.v.i., který bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat dokumenty šedé literatury do Digitálního repozitáře NUŠL přes systém ASEP, který spravuje Knihovna AV ČR. Více informací o spolupráci s pracovišti AV ČR.

 • Pokyny pro zpracování záznamu v Digitálním repozitáři NUŠL

V březnu 2011 byly rozšířeny informace a návody pro partnerské instituce o Pokyny pro zpracování záznamu v Digitálním repozitáři NUŠL, které poskytují návod na vyplnění jednotlivých polí v metadatové šabloně v Digitálním repozitáři NUŠL (viz 4. varianta spolupráce). Další informativní dokuementy najdete v aktualizovaném oddílu Jak spolupracovat.

 • Národní úložiště šedé literatury je součástí ROAR

22. 2. 2011 Digitální repozitář NUŠL je součástí registru „open access“ repozitářů Registry of Open Access Repositories (ROAR), jehož tvůrcem je Univerzita v Southamptonu. ROAR poskytuje vyhledávání repozitářů podle klíčových slov, země, softwaru, typu zdroje a obsahu. Vstup do registru ROAR zde.

 • Právní otázky na webových stránkách NUŠL

V únoru 2011 byly rozšířeny informace o nejdůležitějších právních otázkách týkajících se šedé literatury a projetu NUŠL, které najdete v aktualizovaném oddílu Jak spolupracovat. Přímý odkaz zde.

 • Reference o spolupráci s NUŠL

Zajímá Vás jak probíhá vkládání do Digitálního repozitáře NUŠL v institucích, které spolupracují s NUŠL? Kontantujte naše referenční partnery

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i.

16. 2. 2011 byla uzavřena spolupráce s Ústavem dějin umění AV ČR, v.v.i., který bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat dokumenty šedé literatury do Digitálního repozitáře NUŠL přes systém CDS Invenio.

 • 1. Pracovní setkání zpracovatelů dat pro NUŠL na ústavech AV ČR

15. 2. 2011 pořádala Knihovna AV ČR 1. Pracovní setkání zpracovatelů dat pro NUŠL na ústavech Akademie věd ČR, kde zpracovatelé dat obdrželi informace o koordinaci sběru dat v Knihově AV ČR a o připojení digitálních dokumentů určených pro NUŠL v databázi ASEP. Prezentaci naleznete zde.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Akademie výtvarných umění v Praze (AVU)

11. 2. 2011 byla uzavřena spolupráce s Akademií výtvarných umění v Praze, která bude využívat 4.variantu spolupráce. Více informací o spolupráci s AVU.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Ústav informatiky AV ČR, v.v.i.

9. 2. 2011 byla uzavřena spolupráce s Ústavem informatiky AV ČR, v.v.i., který bude využívat 4.variantu spolupráce s možností vkládání přes systém ASEP. Tato úprava vznikla pro podporu spolupráce s pracovišti AV ČR ve spolupráci s Knihovnou AV ČR. Více informací o spolupráci s pracovišti AV ČR.

 • Sborník ze Semináře ke zpřístupňování šedé literatury 2010

V lednu 2011 byl vystaven on-line sborník ze 3. ročníku Semináře ke zpřístupňování šedé literatury 2010, který se konal 8. 12. 2010 v Ballingově sále Národní technické knihovny v Praze. Sborník naleznete zde.

Archiv aktualit 2010

31. prosinec 2010

 • 12. ročník Mezinárodní konference o šedé literatuře 2010

6. - 7. 12. 2010 se v Národní technické knihovně v Praze uskuteční 12. ročník Mezinárodní konference o šedé literatuře, více informací o konferenci.

 • 3. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

8. 12. 2010 2010 se v Národní technické knihovně v Praze uskuteční 3. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury, podrobné informace k semináři.

 • Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2010

1. - 2. prosince 2010 se koná 11. ročníku konference Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2010, na které přednese Mgr. Iveta Fürstová příspěvek "Šedá literatura a Národní úložiště šedé literatury".

 • Digitálna knižnica 2010

22. - 24. září 2010 se v Jasné pod Chopkom uskuteční konference Digitálna knižnica 2010, na které vystoupí PhDr. Petra Pejšová a Mgr. Iveta Fürstová s příspěvkem "Uživatelské rozhraní Národního úložiště šedé literatury."

 • České právo a informační věda

9. - 10. září 2010 se koná konference České právo a informační věda, na které přednese Mgr. Iveta Fürstová příspěvek "Projekt NUŠL a právní problematika šedé literatury", více informací o konferenci naleznete na http://cpit.law.muni.cz/index.php?id=8907.

 • Lokální instalace digitálního repozitáře NUŠL

1. září 2010 byla vystavena nová verze lokální instalace digitálního repozitáře NUŠL v systému CDS Invenio, která je přednastavena pro práci s šedou literaturou. Pro více informací a samotnou instalaci pokračujte zde

 • GL 12

11. 8. 2010 Na 12. mezinárodní konferenci o šedé literatuře, která se uskuteční 6. - 7. 12. 2010 v Národní technické knihovně, uvedou Petra Pejšová a Iveta Fürstová poster "National Repository of Grey Literature in the Czech Republic", podrobný program konference naleznete na http://www.textrelease.com/images/GL12_Conference_Program.pdf.

 • LIBER 2010

29. června - 2. července 2010 se v Aarhusu uskutečnil 39. ročník konference LIBER, na které Mgr. Iveta Fürstová uvede poster "Grey Literature in the Czech Republic", podrobné informace o konferenci naleznete na http://www.statsbiblioteket.dk/liber2010 .

 • GL 12

31. 5. 2010 jednal v Národní technické knihovně programový výbor konference GL12, který rozhodl o programu konference.

 • LIBRARIES IN THE DIGITAL AGE (LIDA) 2010

24. - 28. května 2010 se v Zadaru uskutečnila konference o digitálních knihovnách - Libraries in the digital age, na které PhDr. Petra Pejšová vystoupí s prezentací "User Interface of the National Repository of Grey Literature", podrobné informace o konferenci naleznete na http://web.ffos.hr/lida .

 • 16. ročník konference INFORUM 2010

25. - 27. května 2010 se v Praze uskutečnila konference INFORUM o elektronických informačních zdrojích a jejich profesionálním využívání ve vědě, výzkumu, vzdělávání a podnikání, na které vystoupí Mgr. Iveta Fürstová s prezentací "Národní úložiště šedé literatury", podrobné informace o této akci naleznete na http://www.inforum.cz/cs/.

 • Instrukce a informace pro připojení k digitálnímu repozitáři NUŠL

14. května 2010 byly vystaveny Instrukce a informace pro připojení k digitálnímu repozitáři NUŠL.

 • GL1 - GL10 v OpenSIGLE

Od května 2010 poskytuje evropský repozitář šedé literatury OpenSIGLE otevřený přístup ke konferenčním příspěvkům z mezinárodní konference o šedé literatuře (International Conference on Grey Literature - GL) z let 1993 - 2008, http://www.greynet.org/opensiglerepository.html

 • Lokální instalace digitálního repozitáře NUŠL

5. května 2010 byla vystavena druhá verze lokální instalace digitálního repozitáře NUŠL v systému CDS Invenio, která je přednastavena pro práci s šedou literaturou. Pro více informací a samotnou instalaci pokračujte zde

 • Nominace na cenu Inforum 2010

12. března 2010 bylo uživatelské rozhraní digitálního repozitáře NUŠL nominováno na Ceny Inforum 2010, http://www.inforum.cz/cs/infoceny#toc-prehled-prijatych-nominaci

 • Lokální instalace digitálního repozitáře NUŠL

4. března 2010 byla vystavena první verze lokální instalace digitálního repozitáře NUŠL v systému CDS Invenio, která je přednastavena pro práci s šedou literaturou. Pro více informací a samotnou instalaci pokračujte zde

 • 11. mezinárodní konference o šedé literatuře

14. - 15. prosince 2009 se v Kongresové knihovně, Washington D.C., USA se uskutečnila 11. mezinárodní konference o šedé literatuře - Eleventh International Conference on Grey Literature: The Grey Mosaic - Piecing It All Together, podrobné informace o této akci naleznete na http://www.textrelease.com/gl11program.html.

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání.

Vyhledávání v NUŠL

najdete na adrese www.nusl.cz .

Novinky a zajímavosti z oblasti šedé literatury a repozitářů sdílíme také na Facebooku:

Provozovatelem NUŠL je Národní technická knihovna v Praze.
NTK