Novinky v repozitáři NUŠL

01. červen 2015

Nově u záznamů výsledků výzkumu v repozitáři NUŠL najdete propojení ze záznamu v NUŠL přímo na záznam v RIVu. Prostřednictvím čísla projektu si lze také zobrazit všechny záznamy dokumentů, které vznikly v rámci daného projektu a jsou uložené v NUŠL. Další novinkou je změna názvu jedné z kategorií v typologii NUŠL - kategorie Propagační materiály se nově jmenuje Propagační a vzdělávací materiály.

16. květen byl vyhlášen mezinárodní komunitou kolem šedé literatury jako Den šedé literatury - Grey literature Day. 16. května 2014 došlo k podpisu Deklarace z Pisy, která vznikla na podporu a zdůraznění role šedé literatury v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání.

Národní technická knihovna pořádá 21. října 8. ročník Konference o šedé literatuře a repozitářích. Rádi bychom vyzvali všechny zájemce k přihlášení odborných příspěvků na tuto konferenci. Více informací včetně formuláře pro přihlášení příspěvků najdete na webu konference. Návrhy na příspěvky je možné podávat do 15. května 2015.

GL 17 - Call for papers

01. duben 2015

Seventeenth International Conference on Grey Literature (GL 17) vyzývá zájemce, kteří by chtěli mít příspěvek na této konferenci, k přihlášení příspěvků. Více na webu konference. Konference se bude konat 1. a 2. prosince v Amsterdamu.

V loňském roce byla vytvořena Deklarace z Pisy na podporu shromažďování, zpřístupňování a většího využívání šedé literatury. Nyní je text deklarace dostupný i v českém jazyce. Deklaraci v češtině si můžete přečíst buď v repozitáři NTK nebo na webu GreyGuide po výběru jazyka. Zde můžete deklaraci svým podpisem rovnou i podpořit (volba Click here to endorse).

Každoroční mezinárodní konference, kterou pořádá Greynet, se bude letos konat v termínu 1. - 2. prosince, a to v Amsterdamu. Hostitelem konference bude Královská nizozemská akademie věd a umění.

GreyLit Tutorials

01. leden 2015

Navštivte nový výukový portál o šedé literatuře v angličtině. Web a informační materiály vznikly v rámci spolupráce Pratt Institute School of Information and Library v USA a GreyNetu. Můžete vyplnit dotazník a dát autorům zpětnou vazbu.

Dokončili jsme už i sborník z konference ve formátu PDF. Můžete tedy prohlížet jednotlivé příspěvky a prezentace online, nebo prohlížet či stáhnout sborník ve formátu PDF. Sborník je vystaven také na anglickém webu.

Archiv aktualit 2014

31. prosinec 2014

 • Videa přednášek ze 7. ročníku Konference o šedé literatuře a repozitářích

najdete nově v záznamech jednotlivých příspěvků v repozitáři NUŠL. Videa jsou ve formátu MP4.

 • 8. ročník Konference o šedé literatuře a repozitářích

se bude konat 21. října 2015 v Národní technické knihovně v Praze.

 • Materiály z Konference o šedé literatuře a repozitářích

Na webu konference si můžete prohlédnout několik fotografií a evaluaci letošního ročníku. V repozitáři NUŠL najdete všechny prezentace z konference. Časem přibudou ještě videozáznamy z přednášek a plné texty příspěvků. V časopise Ikaros vyšla také zpráva z letošní konference.

 • Mezinárodní konference GL 16

Blíží se termín Mezinárodní konference o šedé literatuře GL 16. Letos ve Washingtonu, 8. - 9. prosince. V programu najdete i české příspěvky.

 • Konference o šedé literatuře a repozitářích

Do konce příštího týdne (19. 10. 2014) je možné se přihlásit na Konferenci o šedé literatuře a repozitářích. Čeká vás zajímavý program, přednášející z ČR i ze zahraničí.

 • Nový název semináře

Každoroční Seminář ke zpřístupňování šedé literatury dostal nové jméno - od letošního roku se bude akce konat pod názvem Konference o šedé literatuře a repozitářích. Téma, zaměření i číslování ročníků zůstává stejné. Více na webu konference.

 • Nový postup certifikace metodik Ministerstva kultury

Podle nového postupu certifikace metodiky, vydaným Ministerstvem kultury v srpnu 2014, je jednou z podmínek certifikace vložení metodiky do NUŠL. Pokud se tento nový postup dotýká vaší instituce, neváhejte se nám ozvat, rádi poradíme a zpřístupníme vaši metodiku v NUŠL. Výhodou uložení v NUŠL je trvalá archivace a dlouhodobá ochrana dokumentu a snadná vyhledatelnost. Na dokumenty uložené v NUŠL můžete také odkazovat, odkud budete potřebovat.

 • Abstrakty příspěvků na Mezinárodní konferenci o šedé literatuře online

Záznamy příspěvků i s abstrakty, které zazní na Mezinárodní konferenci o šedé literatuře GL 16 v prosinci jsou dostupné online v repozitáři GreyGuide.

 • Registrace na Seminář ke zpřístupňování šedé literatury spuštěna!

Letošní ročník semináře se bude konat ve středu 22. října v Národní technické knihovně. Seminář je zdarma, nutná je pouze registrace prostřednictvím online formuláře do 19. října. Více informací na stránce semináře.

Odteď je možné sdílet odkazy na záznamy v NUŠL prostřednictvím sociálních sítí. Jednoduchým stisknutím tlačítka můžete sdílet záznamy na Facebooku, Twitteru a dalších. Pokud byste stáli o přidání jiné sítě, dejte nám vědět na email nusl@techlib.cz.

 • Program Semináře ke zpřístupňování šedé literatury 2014

Na webu letošního ročníku semináře je vystaven předběžný program semináře. Pokud Vás zajímá šedá literatura, příklady práce se šedou literaturou ze zahraniční nebo tradiční přednášky právníků, přijďte 22. října do Národní technické knihovny.

 • Kolekce neziskových organizací se rozrůstá

Spolupracovat s NUŠL začaly další dvě neziskové organizace - Fairtrade Česko a Slovensko a Česká asociace paraplegiků.

 • Nové spolupracující instituce

Do partnerské sítě NUŠL se nově zapojily neziskové organizace Gender Studies a Iuridicum Remedium.

 • GreyNet Newsletter

Vyšel nový čtrtletník společnosti Greynet. Najdete v něm třeba program mezinárodní konference k šedé literatuře, která se bude konat 8. a 9. prosince ve Washingtonu, s českou účastí! Více v samotném newsletteru.

 • Deklarace z Pisy

Za spolupráce odborníků na šedou literaturu z celého světa a společnosti Greynet vznikla Deklarace z Pisy - Pisa Declaration on Policy Development for Grey Literature Resources. Tato deklarace uvádí několik doporučení ke shromažďování a zpřístupňování šedé literatury. Deklaraci najdete zde, můžete i vyjádřit souhlas a podporu svým podpisem.

 • Manuál k vyhledávání v NUŠL

Vzhledem k nové grafické podobě vyhledávacího rozhraní NUŠL jsme pro vás upravili také manuál, který obsahuje základní informace o NUŠL a návod na vyhledávání. Manuál najdete v sekci těchto stránek "O službě" nebo zde.

 • Centrální rozhraní NUŠL v novém kabátě

Vyhledávací rozhraní Národního úložiště šedé literatury dostalo novou grafickou podobu. Navštivte adresu www.nusl.cz. a vyzkoušejte barevně šedou literaturu.

 • Nové spolupracující instituce

Do partnerské sítě NUŠL nyní patří i Jihomoravské muzeum ve Znojmě a společnost Agritec.

 • Streaming ze semináře Grey Literature and Policy Development

Stream semináře

7. dubna 2014 se v budově CNR, National Research Council v italské Pise koná seminář s názvem Grey Literature and Policy Development. Odborníci z Francie, Rakouska, Řecka, Itálie, UK, Polska a Nizozemí budou přednášet o šedé literatuře v souvislosti s open access, open data a open science. Více informací na webu Greynetu.

 • Výzva k přihlášení odborných příspěvků na 7. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

Národní technická knihovna pořádá 22. října 7. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury. Rádi bychom vyzvali všechny zájemce k přihlášení odborných příspěvků na tento seminář. Více informací včetně formuláře pro přihlášení příspěvků najdete na stránce semináře. Návrhy na příspěvky je možné podávat do 16. května 2014.

 • Kdo pracuje se šedou literaturou ve světě?

Na webu Mezinárodní společnosti pro šedou literaturu Greynet můžete zjistit, jaké organizace a jednotliví odborníci pracují se šedou literaturou ve světě. International Directory of Organizations in Grey Literature obsahuje seznam institucí, které řeší problematiku šedé literatury, adresář WHOIS in the field of Grey Literature pak seznam odborníků na šedou literaturu.

 • GL 16 - Call for Papers

Zájemci, kteří by letos chtěli přednášet na Mezinárodní konference k šedé literatuře mohou do 11. dubna 2014 zasílat abstrakty příspěvku v angličtině. Více informací na webu GL 16.

 • GL 16 - Sixteenth International Conference on Grey Literature

Letošní ročník Mezinárodní konference k šedé literatuře se bude konat 8. a 9. prosince 2014 v Kongresové knihovně ve Washingtonu USA. Letošní ročník nese název Grey Literature Lobby: Engines and Requesters for Change. Více informací na webu GL 16.

 • Zahraniční seminář k šedé literatuře

7. dubna 2014 se v budově CNR, National Research Council v italské Pise koná seminář s názvem Grey Literature and Policy Development. Odborníci z Francie, Rakouska, Řecka, Itálie, UK, Polska a Nizozemí budou přednášet o šedé literatuře v souvislosti s open access, open data a open science. Více informací na webu Greynetu.

 • Státní úřad pro jadernou bezpečnost je novou spolupracující institucí v partnerské síti NUŠL.

Archiv aktualit 2013

31. prosinec 2013

 • 7. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

Další ročník semináře se bude konat 22. října 2014 v Ballingově sále v Národní technické knihovně.

 • GL 15 online stream

2. a 3. prosince je možné sledovat online stream z 15th International conference on Grey Literature.

 • Seminář Creative Commons 4.0

14. listopadu se v Národní technické knihovně koná seminář, na kterém bude představena nová verze veřejných licencí Creative Commons. Zazní ale i základní informace o veřejných licencích a možnostech jejich využití. Účast na semináři je zdarma, stačí se zaregistrovat. Více informací a registrační formulář najdete zde.

 • Sborník z 6. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

Prezentace a příspěvky z 6. ročníku semináře (23. 10. 2013 v NTK v Praze) najdete zde.

 • Záznamy VŠKP z Univerzity Palackého v Olomouci v NUŠL

Univerzita Palackého v Olomouci se připojila k partnerské síti NUŠL. Záznamy VŠKP z UPOL od roku 2010 jsou vyhledatelné prostřednictvím Centrálního rozhraní NUŠL.

 • 6. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

Registrace na 6. ročník semináře (23. 10. 2013 v NTK v Praze) stále trvá, až do 20. října. Věříme, že vás zaujme program.

 • Blok o veřejných licencích Creative Commons na Muzejní noci v NTK

Letošní Noc v knihovně v NTK přinese krom jiného programu také informační blok o veřejných licencí Creative Commons. Pokud vás toto téma zajímá, navštivte NTK tuto sobotu 14. září, informační blok bude probíhat na 3. NP od 19:00 do 23:30. Celý program Noci v knihovně najdete na webu NTK.

 • 6. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

Registrace na 6. ročník semináře (23. 10. 2013 v NTK v Praze) již byla spuštěna. Program i odkaz na přihlašovací formulář najdete zde. Účast na semináři je zdarma.

 • GreyGuide

Pokud máte zájem o šedou literauru, nebo s ní přímo pracujete, můžete navšívit GreyGuide - online forum a repozitář, který zachycuje praktické informace, pokyny a metody z oblasti zpracování šedé literatury.

 • Manuál k vyhledávání v NUŠL

Pro stávající, ale hlavně nové uživatele NUŠL je připraven manuál ve formě prezentace, který objasní, co je NUŠL a jak v něm hledat. Manuál si můžete prohlédnout nebo stáhnout na Slideshare nebo v repozitáři NTK. Brzy bude umístěn i v nápovědě ve vyhledávacím rozhraní NUŠL.

 • Workshop na téma "šedá literatura a právní problematika" v Amsterdamu

Workshop s názvem "Grey Literature and Information Rights: On Law and Practice" se bude letos konat v Amsterdamu 14. listopadu 2013. Tato akce je určena knihovníkům, archivářům, informačním profesionálům i vydavatelům. Více informací najdete zde.

 • Nové spolupracující instituce

Od nového roku se do partnerské sítě NUŠL zapojily Severočeské muzeum v Liberci, společnost Agrotest fyto, Památník národního písemnictví v Praze a Národní technické muzeum.

 • Zajímají vás veřejné licence a právní problematika elektronického publikování?

Pak by vás mohla zaujmout následující publikace, které se tomuto tématu věnuje: Veřejné licence v České republice .

 • Výzva k přihlášení odborných příspěvků na 6. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury

Národní technická knihovna pořádá 23. října již 6. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury. Rádi bychom vyzvali všechny zájemce k přihlášení odborných příspěvků na tento seminář. Více informací včetně formuláře pro přihlášení příspěvků najdete na stránce semináře. Návrhy na příspěvky je možné podávat do 17. května 2013.

 • Call for papers - GL 15

Do 8. dubna 2013 je možné podat návrh na odborný příspěvek na 15. ročník Mezinárodní konference o šedé literatuře (Fifteenth International Conference on Grey Literature), která se bude konat 2. - 3. prosince 2013 v Bratislavě. Více informací najdete zde

 • Obsah repozitáře NUŠL je nyní možné prohledávat i prostřednictvím vyhledavače Summon na stránkách NTK

Zájemci o veškeré informační zdroje, které nabízí Národní technická knihovna, mohou vyhledávat pomocí jednotného vyhledavače Summon NTK. Vyhledávat zde tedy můžete i záznamy a dokumenty z repozitáře NUŠL.

 • Nové spolupracující instituce

Na přelomu roku se připojily k partnerské síti NUŠL dvě nové instituce - Uměleckoprůmyslové museum a Moravská galerie v Brně.

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání.

Vyhledávání v NUŠL

najdete na adrese www.nusl.cz .

Novinky a zajímavosti z oblasti šedé literatury a repozitářů sdílíme také na Facebooku:

Provozovatelem NUŠL je Národní technická knihovna v Praze.
NTK