Konference o šedé literatuře a repozitářích se blíží. Program je hotový, přednášející dokončují své prezentace, ale registrace stále běží až do 18. října. Více informací o konferenci a odkaz na registrační formulář najdete na webu konference.

Novinky v repozitáři NUŠL

01. červen 2015

Nově u záznamů výsledků výzkumu v repozitáři NUŠL najdete propojení ze záznamu v NUŠL přímo na záznam v RIVu. Prostřednictvím čísla projektu si lze také zobrazit všechny záznamy dokumentů, které vznikly v rámci daného projektu a jsou uložené v NUŠL. Další novinkou je změna názvu jedné z kategorií v typologii NUŠL - kategorie Propagační materiály se nově jmenuje Propagační a vzdělávací materiály.

V prvním pololetí se rozrostl počet neziskových organizací, které spolupracují s NUŠL. Své kolekce v NUŠL nově mají Člověk v tísni, Hestia, GLE, Sdružení pro integraci a migraci a Ekodomov. Certifikované metodiky z výzkumu do NUŠL vkládají Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, Národní muzeum a některá pracoviště Univerzity Karlovy.

16. květen byl vyhlášen mezinárodní komunitou kolem šedé literatury jako Den šedé literatury - Grey literature Day. 16. května 2014 došlo k podpisu Deklarace z Pisy, která vznikla na podporu a zdůraznění role šedé literatury v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání.

Národní technická knihovna pořádá 21. října 8. ročník Konference o šedé literatuře a repozitářích. Rádi bychom vyzvali všechny zájemce k přihlášení odborných příspěvků na tuto konferenci. Více informací včetně formuláře pro přihlášení příspěvků najdete na webu konference. Návrhy na příspěvky je možné podávat do 15. května 2015.

GL 17 - Call for papers

01. duben 2015

Seventeenth International Conference on Grey Literature (GL 17) vyzývá zájemce, kteří by chtěli mít příspěvek na této konferenci, k přihlášení příspěvků. Více na webu konference. Konference se bude konat 1. a 2. prosince v Amsterdamu.

V loňském roce byla vytvořena Deklarace z Pisy na podporu shromažďování, zpřístupňování a většího využívání šedé literatury. Nyní je text deklarace dostupný i v českém jazyce. Deklaraci v češtině si můžete přečíst buď v repozitáři NTK nebo na webu GreyGuide po výběru jazyka. Zde můžete deklaraci svým podpisem rovnou i podpořit (volba Click here to endorse).

Každoroční mezinárodní konference, kterou pořádá Greynet, se bude letos konat v termínu 1. - 2. prosince, a to v Amsterdamu. Hostitelem konference bude Královská nizozemská akademie věd a umění.

GreyLit Tutorials

01. leden 2015

Navštivte nový výukový portál o šedé literatuře v angličtině. Web a informační materiály vznikly v rámci spolupráce Pratt Institute School of Information and Library v USA a GreyNetu. Můžete vyplnit dotazník a dát autorům zpětnou vazbu.

Dokončili jsme už i sborník z konference ve formátu PDF. Můžete tedy prohlížet jednotlivé příspěvky a prezentace online, nebo prohlížet či stáhnout sborník ve formátu PDF. Sborník je vystaven také na anglickém webu.

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání.

Vyhledávání v NUŠL

najdete na adrese www.nusl.cz .

Novinky a zajímavosti z oblasti šedé literatury a repozitářů sdílíme také na Facebooku:

Provozovatelem NUŠL je Národní technická knihovna v Praze.
NTK