Archiv aktualit 2011

31. prosinec 2011

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Národní informační a poradenské středisko pro kulturu

20. 12. 2011 byla uzavřena spolupráce s Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu, které bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat šedou literaturu do Digitálního repozitáře NUŠL.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Ústav pro studium totalitních režimů

16. 12. 2011 byla uzavřena spolupráce s Ústavem pro studium totalitních režimů, která bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat šedou literaturu do Digitálního repozitáře NUŠL.

 • NOVINKA: CDS Invenio jako institucionální repozitář - vyzkušejte!

12. 12. 2011 byla vystavena nová instalace systému CDS Invenio pro lokální repozitář, kterou si může každý volně zdarma stáhnout z http://invenio-software.org/wiki/Installation/Download. Pro zájemce je připraven instalační skript. Navíc provede i základní nastavení CDS Invenia, takže je možné jej ihned používat. Instalaci je teoreticky možno provádět pod jakýmkoli operačním systémem linuxového typu, který jako správce softwarových balíčků používá Advanced Packaging Tool (apt, apt-get). Více informací a návod k instalaci najdete v oddílu Software nebo můžete psát na admin.invenio@techlib.cz.

 • Thirteenth International Conference on Grey Literature GL13

5. - 6. 12. 2011 se uskuteční 13. ročník mezinárodní konference o šedé literatuře GL13. Letošním tématem je From Social Networking to Wealth Creation. Konference se bude konat v Library of Congress, Washington. Více o konferenci zde.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.

2. 12. 2011 byla uzavřena spolupráce s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v.v.i., která bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat šedou literaturu do Digitálního repozitáře NUŠL.

 • NUŠL na konferenci Archivy, knihovny a muzea v digitálním světě 2011

30. 11. - 1. 12. 2011 se uskutečnila v Národním archivu ČR 12. konference Archivy, knihovny a muzea v digitálním světě 2011. V odpoledním programu 30. 11. 2011 zazněl příspěvek Mgr. Ivety Fürstové s názvem Význam šedé literatury a přínos NUŠL pro česká muzea. Prezentace zde.

 • Evaluace 4. ročníku Semináře ke zpřístupňování šedé literatury 2011

7. 11. 2011 byla v oddílu Semináře vystavena evaluace 4. ročníku Semináře ke zpřístupňování šedé literatury, který se konal 25. 10. 2011 v Ballingově sále v NTK. Více informací naleznete v oddílu Semináře a prezenatace jsou k dispozici v oddílu Sborníky ze semináře.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Centrum pro studium vysokého školství, v.v.i.

24. 10. 2011 byla uzavřena spolupráce s Centrem pro výzkum vysokého školství, v.v.i., která bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat šedou literaturu do Digitálního repozitáře NUŠL.

 • Univerzita Karlova v Centrálním rozhraní NUŠL

Od října 2011 jsou uživatelům v Centrálním rozhraní NUŠL k dispozici data o vysokoškolských kvalifikačních pracích z Univerzity Karlovy v Praze. Podívejte se přímo do Centrálního rozhraní NUŠL.

 • OpenGrey - kde získáte více informací?

25. 10. 2011 se účastníci 4.ročníku Semináře ke zpřístupňování šedé literatury mohou těšit na příspěvek Christiane Stock z francouzského INISTu, která blíže představí mezinárodní databázi šedé literatury OpenGrey. Informace o OpenGrey, s níž NUŠL velmi úzce spolupracuje a v současné době testuje připojení NUŠL do OpenGrey, můžete nelézt na webu http://www.opengrey.eu/.

 • Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích v Centrálním rozhraní NUŠL

Od září 2011 jsou uživatelům v Centrálním rozhraní NUŠL k dispozici data o vysokoškolských kvalifikačních pracích z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Podívejte se přímo do Centrálního rozhraní NUŠL.

 • Registrace na Seminář ke zpřístupňování šedé literatury

15. 8. 2011 byla spuštěna registrace na 4. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury, který se bude konat 25. 10. 2011 v Ballingově sále v NTK. Registrační poplatek se neplatí, nutná je pouze registrace od 15. 8. do 24. 10. 2011 prostřednictvím registračního formuláře. Program semináře naleznete zde.

1. 8. 2011 byl na stránkách projektu NUŠL v oddílu Jak spolupracovat vystaven dokument, který si klade za cíl poskytnout základní informace o tom, jaké právní podmínky musí šedá literatura splňovat, aby mohla být zařazena do NUŠL. Celý text ke stažení zde.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Západočeské muzeum v Plzni

4. 7. 2011 byla uzavřena spolupráce s Západočeským muzeem v Plzni, která bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat šedou literaturu do Digitálního repozitáře NUŠL.

 • Univerzita Pardubice v Centrálním rozhraní NUŠL

Od počátku července 2011 jsou uživatelům v Centrálním rozhraní NUŠL k dispozici data o vysokoškolských kvalifikačních pracích z Univerzity Pardubice. Podívejte se přímo do Centrálního rozhraní NUŠL.

 • Předběžný program Semináře ke zpřístupňování šedé literatury 2011

1. 7. 2011 byl v oddílu Semináře vystaven předběžný program semináře 4. ročníku Semináře ke zpřístupňování šedé literatury, který se bude konat 25. 10. 2011 v Ballingově sále v NTK. Více informací zde.

 • Příspěvek o NUŠL vyšel v časopise Veřejná správa

30. 6. 2011 vyšel časopise Veřejná správa 13/2011 příspěvek Mgr. Ivety Fürstové s názvem Národní úložiště šedé literatury, který pojednává o možnosti sběru, archivace a zpřístupnění šedé literatury z oblasti veřejné správy v NUŠL.

 • Novým partnerem NUŠL je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

21. 6. 2011 byla uzavřena spolupráce s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, která bude využívat 2.variantu spolupráce a předávat metadata o vysokoškolských kvalifikačních pracích do Digitálního repozitáře NUŠL. V současné době probíhá testování možnosti harvestování dat přes OAI-PMH a následně budou data zveřejněna v Centrálním rozhraní NUŠL.

 • Systém CDS Invenio v nové verzi 1.0

1. 6. 2011 byl systém CDS Invenio používaný pro Digitální repozitář NUŠL převeden z verze 0.99.1 na novou verzi 1.0rc0. Nová verze využívá moderní technologie, např. mod_wsgi či JQuery. Vyznačuje se vylepšeným indexováním (indexují se i páry slov), správou souborů i záznamů, větší stabilitou a celou řadou nových funkcí.

 • Partnerská síť NUŠL na konferenci INFORUM 2011

24. - 26. 5. 2011 se uskuteční na Vysoké škole ekonomické v Praze 17. ročník konference o profesionálních informačních zdrojích INFORUM 2011. V dopoledním programu 25. 5. 2011 zazní v sekci Metody hodnocení výsledků vědy a zpřístupňování informací příspěvek Mgr. Ivety Fürstové s názvem Partnerská síť Národního úložiště šedé literatury. K dispozici je prezentace a příspěvek.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.

4. 5. 2011 byla uzavřena spolupráce s Astronomický ústav AV ČR, v.v.i., který bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat dokumenty šedé literatury do Digitálního repozitáře NUŠL přes systém ASEP, který spravuje Knihovna AV ČR. Více informací o spolupráci s pracovišti AV ČR.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i.

21. 4. 2011 byla uzavřena spolupráce s Ústavem fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i., který bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat dokumenty šedé literatury do Digitálního repozitáře NUŠL přes systém ASEP, který spravuje Knihovna AV ČR. Více informací o spolupráci s pracovišti AV ČR.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i.

12. 4. 2011 byla uzavřena spolupráce s Ústavem termomechaniky AV ČR, v.v.i., který bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat dokumenty šedé literatury do Digitálního repozitáře NUŠL přes systém ASEP, který spravuje Knihovna AV ČR. Více informací o spolupráci s pracovišti AV ČR.

 • Schůzka signatářů memoranda o porozumění SCOAP3

Začátkem roku 2011 se ve švýcarském CERN uskutečnila schůzka signatářů memoranda o porozumění SCOAP3, mezi nimiž je také Národní technická knihovna. Ta memorandum podepsala v dubnu roku 2010. Konsorcium SCOAP3 si dalo za cíl rozvoj publikování pod open access a rozvoj otevřených repozitářů, vhodných pro ukládání preprintů a výsledků zkoumání ze zmíněné oblasti fyziky částic. Více informací naleznete na stránkách SCOAP3

 • Thirteenth International Conference on Grey Literature

Do 10. dubna je možné podat příspěvěk na 13. ročník mezinárodní konference o šedé literatuře, jejímž letošním tématem je From Social Networking to Wealth Creation. Konference se bude konat v Library of Congress, Washington 5. a 6. prosince 2011. Více o konferenci a k podání příspěvku naleznete zde.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Centrum výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i.

5. 4. 2011 byla uzavřena spolupráce s Centrem výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i., které bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat dokumenty šedé literatury do Digitálního repozitáře NUŠL přes systém ASEP, který spravuje Knihovna AV ČR. Více informací o spolupráci s pracovišti AV ČR.

 • Vkládání digitálních dokumentů šedé literatury do NUŠL přes systém ASEP

1. 4. 2011 zpřístupnila Knihovna AV ČR vkládání digitálních dokumentů přes systém ASEP. Zpracovatelé ASEP z pracovišť AV ČR nyní mohou vkládat ZPRÁVY. Více informací o spolupráci NUŠL s Knihovnou AV ČR přes systém ASEP.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Matematický ústav AV ČR, v.v.i.

16. 3. 2011 byla uzavřena spolupráce s Matematickým ústavem AV ČR, v.v.i., který bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat dokumenty šedé literatury do Digitálního repozitáře NUŠL přes systém ASEP, který spravuje Knihovna AV ČR. Více informací o spolupráci s pracovišti AV ČR.

 • Pokyny pro zpracování záznamu v Digitálním repozitáři NUŠL

V březnu 2011 byly rozšířeny informace a návody pro partnerské instituce o Pokyny pro zpracování záznamu v Digitálním repozitáři NUŠL, které poskytují návod na vyplnění jednotlivých polí v metadatové šabloně v Digitálním repozitáři NUŠL (viz 4. varianta spolupráce). Další informativní dokuementy najdete v aktualizovaném oddílu Jak spolupracovat.

 • Národní úložiště šedé literatury je součástí ROAR

22. 2. 2011 Digitální repozitář NUŠL je součástí registru „open access“ repozitářů Registry of Open Access Repositories (ROAR), jehož tvůrcem je Univerzita v Southamptonu. ROAR poskytuje vyhledávání repozitářů podle klíčových slov, země, softwaru, typu zdroje a obsahu. Vstup do registru ROAR zde.

 • Právní otázky na webových stránkách NUŠL

V únoru 2011 byly rozšířeny informace o nejdůležitějších právních otázkách týkajících se šedé literatury a projetu NUŠL, které najdete v aktualizovaném oddílu Jak spolupracovat. Přímý odkaz zde.

 • Reference o spolupráci s NUŠL

Zajímá Vás jak probíhá vkládání do Digitálního repozitáře NUŠL v institucích, které spolupracují s NUŠL? Kontantujte naše referenční partnery

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i.

16. 2. 2011 byla uzavřena spolupráce s Ústavem dějin umění AV ČR, v.v.i., který bude využívat 4.variantu spolupráce a vkládat dokumenty šedé literatury do Digitálního repozitáře NUŠL přes systém CDS Invenio.

 • 1. Pracovní setkání zpracovatelů dat pro NUŠL na ústavech AV ČR

15. 2. 2011 pořádala Knihovna AV ČR 1. Pracovní setkání zpracovatelů dat pro NUŠL na ústavech Akademie věd ČR, kde zpracovatelé dat obdrželi informace o koordinaci sběru dat v Knihově AV ČR a o připojení digitálních dokumentů určených pro NUŠL v databázi ASEP. Prezentaci naleznete zde.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Akademie výtvarných umění v Praze (AVU)

11. 2. 2011 byla uzavřena spolupráce s Akademií výtvarných umění v Praze, která bude využívat 4.variantu spolupráce. Více informací o spolupráci s AVU.

 • Novou spolupracující institucí NUŠL je Ústav informatiky AV ČR, v.v.i.

9. 2. 2011 byla uzavřena spolupráce s Ústavem informatiky AV ČR, v.v.i., který bude využívat 4.variantu spolupráce s možností vkládání přes systém ASEP. Tato úprava vznikla pro podporu spolupráce s pracovišti AV ČR ve spolupráci s Knihovnou AV ČR. Více informací o spolupráci s pracovišti AV ČR.

 • Sborník ze Semináře ke zpřístupňování šedé literatury 2010

V lednu 2011 byl vystaven on-line sborník ze 3. ročníku Semináře ke zpřístupňování šedé literatury 2010, který se konal 8. 12. 2010 v Ballingově sále Národní technické knihovny v Praze. Sborník naleznete zde.

Next Post Previous Post

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání.

Vyhledávání v NUŠL

najdete na adrese www.nusl.cz .

Novinky a zajímavosti z oblasti šedé literatury a repozitářů sdílíme také na Facebooku:

Provozovatelem NUŠL je Národní technická knihovna v Praze.
NTK